Zabiegi korekcji skóry twarzy z wykorzystaniem toksyny botulinowej są przeprowadzane od ponad 30 lat. W tym czasie medycyna estetyczna zebrała wiele doświadczeń na temat wad i zalet tego rodzaju terapii. Botoks Szczecin jest relatywnie tanią i bardzo skuteczną metodą wygładzania zmarszczek twarzy i pozbywania się tików mimicznych. Niekiedy może wywołać jednak reakcje niepożądane. Decydując się na zastrzyk z botuliną należy rozważyć wszelkie konsekwencje.
Botoks Szczecin jest mało inwazyjną metodą odmładzania twarzy. Zabieg polega na wstrzyknięciu pod skórę preparatu botulinowego, który paraliżuje połączenia nerwów z wybranymi mięśniami i tym samym zapobiega pracy mięśni, które wywołują zmarszczki. Ze względu na użycie cienkich igieł insulinowych, dyskomfort jest niewielki. Pomimo to pacjenci mogą skorzystać z dodatkowego znieczulenia.
Wadą terapii botulinowej jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Toksyna może wywołać ból po iniekcji i wylewy podskórne. Zdarza się maskowaty wyraz twarzy, wystąpić może opadanie powiek i osłabienie siły mięśniowej. Lekarze zazwyczaj niezwykle dokładnie informują pacjenta o potencjalnym ryzyku wystąpienia tego typu komplikacji. Występują one rzadko, ale warto brać je pod uwagę. Ponadto problemy tego typu ustępują szybciej niż efekty kuracji.
Zabiegi takie, jak botoks Szczecin są całkowicie odwracalne. Połączenia nerwowo-mięśniowe są odbudowywane. Przeciętnie terapeutyczny efekt zabiegu nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. Jest to zarówno wada tej metody, jak też jej zaleta. Niepożądane działania związane z botuliną ustępują zazwyczaj po około 3-4 tygodniach od podania zastrzyków. Analiza wszelkich wad i zalet terapii botulinowej wykazuje, że jest to metoda skuteczna, mało inwazyjna, bezpieczna, a dodatkowo dość tania.